Naim Audio – נגני CD Players

הקדמה

גם אם ה-CD מייצג בעיניי רבים מדיה שפג תוקפה, לרבים מאיתנו אוספים של מאות ואלפי דיסקים שנצברו בשלושת העשורים מאז שיצא ה-CD לעולם. שוק היד-שנייה נותן לנו הזדמנויות רבות להניח את היד על נגן CD איכותי שיישרת אותנו עוד שנים רבות, והנגנים של Naim בהחלט עונים על דרישה זו.

Naim Audio, יחד עם Linn החדירו למודעות הצרכנים את המושג Garbage in Garbage out, גישה הגורסת כי ללא מקור איכותי אין טעם להרכיב מערכת קול איכותית. נאמנים לקו זה, Naim הסתייגו מהיכולת של המדיה הדיגיטלית לתפוס את מקומה של המדיה האנלוגית, ורק 9 שנים לאחר ש-Sony ו-Philips הוציאו את ה-CD לאוויר העולם, הוציאה הוציאה Naim את נגן ה-CD הראשון שלה.

דגמים מומלצים

להלן התייחסות לנגני ה-CD של Naim הזמינים היום בשוק היד השנייה, ומיצגים בד"כ תמורה מצויינת לכסף. המחירים מתייחסים למחירי אנגליה ביד שנייה, וניתן להסיק מהם לגבי שווי המכשירים.

CDS

הנגן הראשון והמיתולוגי של Naim, יצא לראשונה בשנת 1991, עם גירסת תיקונים בשנת 1992, ויוצר ללא שינוי עד 1998. הנגן מחולק לשתי קופסאות, כך שספק הכח הוא חיצוני (נקרא CD-PS), ומהווה בעצם חלק בלתי נפרד מהמכשיר. הנגן כולל מנגנון קריאה מסוג Philips CDM-4/25 שנחשב לאחד המנגנונים המכניים ל-CD הטובים והאמינים ביותר שיוצרו אי פעם – קיימים לא מעט אקזמפלרים בעולם שחצו בשלום את גיל 20 (!!).

בשנת 1995 הפסיקה Philips לייצר את המנגנון, ועברה למנגנונים זולים ופשוטים יותר, מה שנחשב ל"בכייה לדורות". Naim מצידם הצטיידו במלאי של מנגנונים כאלו, על מנת להמשיך ולמכור את ה-CDS ללא שינוי. בשנת 1998 הוחלף ב-CDS-Mk2.

הממיר DAC המובנה ב-CDS מבוסס על צ'יפ של Philips מסוג TDA-1541A 16 Bit, שגם הוא נחשב בעיניי רבים לאחד הממירים הטובים ביותר שיוצרו אי פעם. ייצורו של ה-TDA-1541 הופסק גם כן לקראת סוף שנות ה-90.

המלצה – לגזור ולשמור, מדובר באחד הנגנים הטובים ביותר שנבנו. ניתן להמשיך ולשדרג אותו, למרות שהבסיס נפלא.

אזהרה: לא ניתן להשיג את המנגנון קריאה CDM-4, ותיקון שלו עלול להיות יקר, כך שמדובר בהרפתקאה, מה שלא מוריד ולו במעט את ההמלצה להשיג אחד כזה.

מחיר: מאד דינמי, תלוי במצבו ובהסטוריה שלו. לנגן כזה שעבר החלפת מנגנון ב-5 השנים האחרונות, אין מחיר!

CDI

ה-CDI יצא לראשונה ב-1992, בתור גירסה מוזלת של ה-CDS, עם מאפיינים דומים אבל ללא ספק כח חיצוני (ובלי אפשרות לחבר אחד). בשנת 1995 עם הפסקת ייצורו של המנגנון Philips CDM4, הוציאה Naim סדרה של CDI עם מנגנון קריאה מסוג Philips CDM9-Pro  (הרבה פחות מוצלח!), ושנה לאחר מכן יצא דגם זהה שסומן בשם CD2, שיוצר עד 1998. ה-CDI פחות נחשק מה-CDS, אבל נשמע מצויין בבסיסו הודות לבנייה איכותית וממיר פנימי מסוג Philips TDA-1541.

המלצה: מומלץ להשיג אחד כזה בתור בסיס לשיפורים, ניתן להביאו לרמה מאד גבוהה באמצעות שיפורים שונים בחלק הדיגיטאלי ואנלוגי, וכן הוספת ספק כח חיצוני, שאינו חייב להיות מקורי של Naim.

אזהרה: תיקון מנגנון הקריאה ניתן לביצוע אבל יקר, ולכן רצוי לקחת רק מכשיר שעבר תיקון מנגנון קריאה.

CD3

ה-CD3 יצא בשנת 1995, נמכר שנתיים בלבד ומהווה בעיניי רבים את הקנייה האטרקטיוית ביותר של נגני CD של Naim, זאת מכמה סיבות: מחיר זול למדי (מחיר טיפוסי באנגלייה סביב 300 פאונד), ממיר פנימי TDA-1541, ומנגנון קריאה Philips CDM9/44 הזמין להחלפה בעלות טיפוסית של 100$. בבסיסו, ה-CD3 נשמע קצת פחות מרשים מה-CDS, ואולי קצת יותר רזה ותוקפני, אבל מהווה בסיס מצויין לשידרוגים רבים, כולל השתלת ספק חיצוני ושידרוגים רבים בצד האנלוגי ודיגיטאלי שיביאו אותו מאד גבוה בסולם הסאונד.

המלצה: ה-CD3 הינו אחד הנגנים הבודדים בשוק המכילים את הממיר המיתולוגי TDA-1541, ועדיין קיימת זמינות חלפים מלאה עבורם. מצויין כבסיס לשיפורים ומהווה קנייה אטרקטיוית בסיכון נמוך.

CD3.5

ה-CD3.5 החליף למעשה את ה-CD3 בשנת 1997 וכולל מאפיינים שהופכים אותו לפחות נחשק מה-CD3: מנגנון קריאה CDM12.5 (זמין להחלפה) וממיר פנימי Philips TDA-1305, שהוא טיפה פחות "מושקע" מה-TDA-1541. ה-CD3.5 כולל חיבור "רשמי" לספק כח חיצוני של Naim מסוג Hi-Cap או Flat-Cap. גם ה-CD3.5 נשמע מעט רזה ותוקפני, אם כי ספק כח חיצוני מאד יישפר את המצב, וכמו האחרים, גם כאן יש שיפורים רבים שניתן ורצוי לבצע על מנת לעדן אותו עוד יותר ולתת לו את הנפח החסר.

CD5

יצא בשנת 2000 כמחליף של ה-CD3.5. ה-CD5 יצא כחלק מסדרת Naim 5-Series, שהייתה סדרת ה-Entry-Level של החברה. ה-CD5 כולל מאפיינים זהים ל-CD3.5, ובנוי פשוט יותר ובעלות נמוכה יותר. אופי הסאונד של ה-CD5 חלק יותר וסלחני יותר בהשוואה ל-3.5, וגם הוא משתפר מאד עם ספק חיצוני.

CDS Mk2

ה-CDS-2 יצא בשנת 1998 ונכנס לנעליים המאד גדולות של ה-Mk1. התגובות בעולם היו מאד חלוקות – היו שאהבו את תוספת הרזולוצייה (ממיר Burr Brown PCM-1702 – 20 Bit ), את ה-SoundStage המשופר ואת תוספת העידון בהשוואה ל-CDS-1, מנגד, היו שטענו שהוא פחות משקף את התחושה של הופעה חיה ולכן סוטה מהקו שהיתווה ה-CDS-1.

ה-CDS-2 מצריך ספק כח חיצוני מסוג Naim XPS אולם ניתן לחבר לו גם את ה-CD-PS של הדגם המוקדם יותר, לאחר שעבר התאמה במיוחד.

מנגנון הקריאה ב-CDS-2 הוא מסוג Philips CDM12.5, שאינו אמין כמו ה-CDM4 או CDM9, אבל ניתן להחלפה ל-Philips VAM-1205.

המלצה: במחיר הנכון, ה-CDS-2 נותן איכויות סאונד נדירות כיום, ומהווה קנייה בטוחה יותר מהדור הראשון עקב זמינות חלפים.

CDX

ה-CDX יצא ב-1998 גירסה מוזלת ש ה-CDS-2, ממש כמו ה-CDI חמש שנים קודם לכן. נגנון קריאה Philips CDM12.5 וממיר פנימי Burr-Brown PCM-1702. ה-CDX בבסיסו נשמע נקי ומלוטש יחסית לנגנים קודמים של Naim, אם כי רזה על גבול האנמי. הוספת ספק כח חיצוני מסוג XPS תפתור את הבעייה ותביא אותו ל-80% מהחוויה של CDS-2.

ה-CDX מהווה קנייה טובה ותמורה מצויינת למחיר (700 פאונד באנגלייה לאקזמפלר שמור היטב), וכן מהווה בסיס כמעט אינסופי לשיפורים – תוספת של ספק כח חיצוני וכן שיפורים רבים במסלול הדיגיטאלי ואנלוגי.

דור ההמשך

דור ההמשך מייצג את התקופה שאחרי ג'וליאן (2002 ואילך) וכולל מוצרים שרובם זמינים לקנייה כחדשים. מן הסתם מחירם כחדשים או משומשים יהיה גבוה יותר מהדורות הקודמים, ולפיכך התמורה למחיר נמוכה יותר.

דגם יוצא דופן באופן קיצוני הוא ה-CD-555 שנחשב לפסגת הטכנולוגייה הדיגיטאלית של Naim ונמצא בשורה הראשונה של נגני עילית בעולם. במחירו ($28,000 כולל ספק חיצוני מסוג PS-555) זה היה מפתיע אם לא היה כזה…

סיכום

הרשימה שניתנה למעלה כוללת נגנים מצויינים ומומלצים, הנותנים תמורה מצויינת למחיר. אנו נותנים שרות תיקונים מלא וכן שרות שידרוגים מקיף. צור קשר לפרטים נוספים.