מגבר וינטאג' Kenwood Trio

הקדמה

השם Kenwood לא אומר הרבה לחובבי האודיו מהדור הצעיר, בטח לא דברים טובים. בשנות ה-70 המצב היה שונה לחלוטין. החברה נקראה אז Trio Electronics, והתפארה במוצרים מהשורה הראשונה, כולל מכשירי מדידה מעבדתיים ברמה גבוהה, שהתחרו בשמות המובילים HP ו-Tektronix.

את השם Kenwood קיבלה החברה מהיבואן האמריקאי שלה בסוף שנות השישים, כיוון שלתוצרת יפנית הייתה תדמית נמוכה באותה תקופה. לפיכך, מוצרים שנמכרו ביפן המשיכו לשאת את השם Trio, ומחוץ ליפן Kenwood, עד השינוי הרשמי שהגיע רק ב-1986…

המוצרים של Trio-Kenwood היו יוצאי דופן ברמת ההנדסה שלהם בהשוואה לממוצע המקובל ביפן באותן שנים. מעניין לציין, כי מהנדס בכיר שיצא מהחברה ב-1972 הקים חברה למוצרי High-End בשם Kensonic, שהפכה מאוחר יותר ל-Accuphase - היום נחשבת לחברת High End מהשורה הראשונה. Kenwood הייתה בעלת מניות ב-Accuphase בשנים הראשונות וסייעה לה גם ברמה ההנדסית.

גלריית מגברים משופרים מסדרת KA

KA-6100

ה-6100 הוא דגם ביניים משנת 1977, בהספק של 60W לצד. למגבר מס' יתרונות חזקים במיוחד שהופכים אותו להצלחה כמעט בטוחה בשידרוג שלו: תכנון פשוט יחסית ומאד אלגנטי (טרנזיסטורים מסוג JFET בכניסה, עם רמת רעש נמוכה במיוחד), מיעוט בצמות חוטים, ומספיק מקום פנוי להוסיף דברים. המגבר זכה לשידרוג מקיף ביותר שכלל את הפרטים הבאים:

  • קבלים ראשיים מסוג Mundorf.
  • השתלת מייצבי מתח על כרטיס נפרד, שפותחו בשיתוף עם תדי פארדו.
  • החלפת כל הטרנזיסטורים בדרגת היציאה של המגבר לדגמים מודרניים יותר ובעלי רוחב סרט גבוה בהרבה מהמקוריים.
  • החלפת רכיבים רבים לאורך מסלול הסיגנל במודרניים ואיכותיים יותר, זאת מבלי לשנות את התכנון המקורי של המגבר.
  • החלפת חיבורי הרמקולים (טרמינלים) למודרניים המאפשרים חיבור 4 מ"מ ("בננה").

 

Cincopa WordPress plugin
הנה תגובת בעלי המגבר לשידרוג:
"יאיר אכן הלך והפך מהמסד עד הטפחות את המגבר למשהו שגם המהנדסים של קנווד לא היו מזהים שיצא להם מהמפעל .
התוצאה-מדהימה באיכותה! הדבר הראשון שהבחנתי בהאזנה- הבאס של המגבר הפך לבאס שאני יכול לקרוא לו באס "רוצח".עמוק,מלא,עם המון כוח ועם זאת גם מדוייק להפליא. באשר לצלילים הבינוניים והגבוהים-הם נשמעים מדוייקים ומפורטים כל כך,בלי שום סימן הכי קטן לעיוותים/דיסטורשנים או "איבוד שליטה" ו"חנק" "

KA-7300

אני זוכר את הארוע עד היום: לפני מס' שנים התפרסם מגבר כזה למסירה ע"י בחור צעיר וחביב. כל שהוא ידע לספר לי כי המגבר היה שייך לאביו, ואינו תקין. לא הכרתי אז את התקופה הזו ב-Kenwood, וחיפוש קצר ברשת הניב את האתר היפני הזה. הייתי המום – מגבר Dual-Mono משנות ה-70, ועוד Kenwood??

המגבר ניבנה מחדש, עם רכיבים רבים שהוחלפו, כולל קבלים, טרנזיסטורים וחיווט פנימי. חיבורי הרמקול (טרמינלים) הוחלפו גם הם. התוצאה מאד נעימה לאוזן, עם יכולת דינמית מצויינת ובימת צליל רחבה למדי.

Cincopa WordPress plugin

המגבר זכה גם למאמר בפורום HT Israel.

KA-9100

ה-9100 הוא האח הגדול של ה-6100, בריון שכונתי עתיר שרירים ויורק אש, אבל עמוק בפנים הוא עדין ונעים הליכות, עם נימוסים בריטיים ממש – הוא לא יפגע לרעה בזבוב!

להתחתן עם Kenwood KA-9100 זו חתונה לכל החיים – לא כי אין ברירה אחרת, אלא כי לא צריך משהו אחר – לא מקובל לראות צירוף כזה של עידון ושרירים, גם לא במגברים מודרניים יקרים מאד – וגם אז, לאף אחד מהם לא תהיה הופעה כל כך סקסית!!

Cincopa WordPress plugin

האקזמפלר שהגיע לידי סבל התעללות קשה בעברו, כך שהיה צורך לפרק אותו עד לשילדה, לנקות אותה משאריות של ספריי צבע וחלודה, ולבנות הכל מחדש. במהלך ההרכבה התברר לי שיש צורך להחליף את דרגת ההגברה הסופית (המבוססת על רכיב מוכלל שיוצר במיוחד עבור Kenwood ע"י יצרנית הסיליקון היפנית Sanken. למזלי מצאתי רכיב כזה (נדיר מאד!!) בצידו האחר של האטלנטי.