שידרוג אצלנו

יצרנים של ציוד אודיו, אינם שונים במהותם מכל יצרן של מוצרי צריכה – הם רוצים להרוויח. לפיכך, במקרים רבים הם נאלצים לבצע פשרות חדות וכואבות בתכנון המוצרים שלהם, על מנת להוריד את עלויות הייצור ולשמור על תחרותיות.

הנחת העבודה שלנו ב"אודיו קליניק", היא שאפשר לטפל בכל אותן פשרות ונקודות תורפה, וכך לשפר כמעט כל מוצר ולהביא אותו לרמת איכות הגבוהה בהרבה ממה שמחירו משקף וכן גבוהה בהרבה ממוצרים מקבילים באותה רמת מחיר. מדוע כמעט – כיוון שישנם מקרים בהם אין טעם לנסות, למשל רסיבר ק"ב, מכשירי DVD, וכו'.

מה כלול בשידרוג כזה?

  • טיפול בספק הכח: ספק הכח הוא בד"כ עקב אכילס ברוב מוצרי האודיו. הטיפול כולל בד"כ החלפת קבלים לאיכותיים ביותר שניתן למצוא היום (Mundorf Germany ). במגברים למשל, יש לקבלים אלו השפעה מכרעת על היכולת הדינמית והם יכולים להעיר מגבר עייף ורופס מתרדמתו. במקרים מסויימים, שידרוג ספק הכח כולל גם השתלת מייצבי מתח איכותיים במיוחד. מייצבים אלו, שפותחו בשיתוף עם תדי פארדו, תורמים להפחתה משמעותית של רמת הרעש בכל מוצר, בין אם מדובר במגבר, DAC וכו', ומאפשרים גם לניואנסים הקטנים ביותר במוזיקה להגיע אלינו, מבלי שייבלעו במסך רעש.
  • טיפול במסלול הסיגנל – במקרים רבים מוסיפים יצרנים תוספות שונות ומשונות, שאין להן כל קשר לשיפור האיכות. מצד שני, נעשה בד"כ מאמץ עילאי לחסוך בעלויות הרכיבים עצמם – פעמים רבות על חשבון האיכות. טיפול כזה כולל החלפת רכיבים כמו טרנזיסטורים, קבלים ובמקרים מסויימים גם נגדים, מגברי שרת ( Op Amp ) וכו'.
  • שיפור המבנה הפנימי – שימוש במשככי רעידות באזורים קריטים כגון המארז (חלקי מתכת חשופים), השנאי וכן אזורים מסויימים הרגישים לרעידות.
  • החלפת חיווט – פנימית (סיגנל) וחיצונית (חשמל).
  • במקרים מסויימים – החלפת מחברים ("טרמינלים") לאיכותיים יותר.
קבל של Mundorf למתח גבוה (מגברי מנורות)

האם ניתן (וכדאי) לשדרג כל מוצר אודיו?

איני רואה טעם בלנסות לשדרג מוצרים הנמצאים בתחתית הסולם ברמת האיכות, שמבחינתי הם "מקרה אבוד", למשל:

  • רסיברים לקולנוע ביתי – מוצרים אלו לא נועדו מלכתחילה לספק רמה גבוהה של איכות שמע ואין הרבה טעם לנסות להפוך אותם לכאלו.
  • רסיברים ומגברים מתחילת שנות ה-80, המבוססים על רכיב הגברה STK. זהו הדור הראשון של רכיבים מוכללים ( Integrated Circuits ) וסובל מאמינות ירודה וכן איכות סונד נמוכה ביותר.
  • מוצרי מדבקה זולים ונחותים כמו רמקולים, DVD וכו'.

מה לגבי אחריות?

כל מוצר שיוצא ממני לאחר "ניתוח", מגובה באחריות מלאה לשלוש שנים, הניתנת להעברה (לא כולל שבר וכח עליון). נגני CD שעברו אצלי השתלת עינית חייזר חדשה, מגובים באחריות לשנה.

האם זה משתלם כלכלית?

כל מוצר העובר אצלי שדרוג כפי שמתואר למעלה, הוא למעשה מוצר ייחודי ששונה מהותית משכניו לפס הייצור. התחושה שיש לך ביד מוצר שבאופן מעשי אין שני לו, היא Priceless. נוספת על כך תחושת הבטחון שהמוצר, גם אם מדובר במגבר בן 40 שנה, עבר חידוש וצפוי להחזיק עוד שנים רבות. ישנם לא מעט מקרים בהם מגבר "עתיק" שכזה יישמע יותר טוב מאשר מגבר חדש "מהניילונים" שעולה פי כמה, ואז התמורה לכסף היא אדירה.

חשוב לדעת, כי עצם העובדה שכל מוצר שעבר אצלי שידרוג מגובה באחריות מלאה שלי, מעלה באופן משמעותי את שוויו כמשומש.

איך זה מתבצע בפועל וכמה זה עולה?

על מנת לתת הערכת מחיר לשיפוץ / שידרוג של מוצרי אודיו, עליי לקבל אותם לבדיקה מקיפה, לפתוח אותם ובאמצעות מכשירי מדידה לקבל אינדיקצייה לגבי מצבם והפוטנציאל שלהם. אני בד"כ לא מבצע דבר ללא תיאום עם בעלי המכשיר ותמיד נותן "רשימת קניות" של דברים שבכוונתי לבצע.

ניתן לתאם איתי איסוף על ידי באזור המרכז. לפרטים, צור קשר.